UROCZYSTOŚCI KU CZCI MATKI BOSKIEJ LUJAŃSKIEJ W POLSCE - OJCZYŹNIE ŚW. JANA PAWŁA II (10 – 21 MAJA 2019)

Dodano 1.6.2019

POLSKA - WŁOCHY

O. JOSE DANIEL BLANCHOUD

REKTOR (PROBOSZCZ) BAZYLIKI MATKI BOŻEJ W LUJAN

&&&&

O. JERZY TWARÓG

REKTOR POLSKIEJ MISJI KATOLICKIEJ

W ARGENTYNIE

&&&&

KS. PRAŁAT EDWARD NOWAKOWSKI

PROBOSZCZ PARAFII OFIAROWANIA PAŃSKIEGO - WARSZAWA

9 – 22 MAJA 2019

 

 

 

 

9 MAJA /CZWARTEK/ - Odlot z Buenos Aires do Rzymu (Alitalia): godz. 12.45

 

10 MAJA /PIĄTEK/ -   Odlot z Rzymu do Warszawy: 8.50 am

Przylot do Warszawy (Okęcie): godz. 11.15

Przywitanie na lotnisku – Ks. Prałat Edward Nowakowski – Proboszcz

Przejazd do Parafii Ofiarowania Pańskiego (Warszawa – Ursynów)

Msza św. (prywatna)

Kolacja na plebani z Kardynałem Kazimierzem Nyczem – Arcybiskupem Metropolitą Warszawskim

Zwiedzanie Warszawy: Plac Piłsudzkiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Smoleński, Lecha Kaczyńskiego – Prezydenta RP, Katedra Warszawska, Kościół Seminaryjny, Pałac Prezydenta RP.

Starówka, Barbakan.

Wieczór nad Wisłą – Fontanna świateł.

 

11 MAJA /SOBOTA/ -   Zwiedzanie Miasta - WARSZAWY

Świątynia Opatrzności Bożej (oprowadza: Ks. Tadeusz Aleksandrowicz)

Muzeum Powstania Warszawskiego (z przewodnikiem hiszpańskim)

Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki (modlitwa przy grobie polskiego męczennika, Kościół oraz Muzeum)

Obiad w „Domu J. Popiełuszki”

Katedra św. Jana Chrzciciela: modlitwa przy grobie Kard. Stefana Wyszyńskiego, podziemia katedry – grób Kard. Józefa Glempa.

Zwiedzanie Zamku Królewskiego

Koncert Chopenowski – pianistka: Elżbieta Karaś – w budunku przy Zamku Króleskim.

Kolacja w „Starym Domu”, spacer po starówce, plac zamkowy.

 

12 /NIEDZIELA/

Pozdrownienie uroczyste wiernych na porannych Mszach św. w Parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie (O. Jose Daniel Blanchoud i O. Jerzy Twaróg)

Godz. 12.30 - Uroczystość Patronalna Matki Boskiej Lujańskiej w Kościele Ofiarowania Pańskiego w Warszawie (Ursynów) – gdzie znajduje się Kaplica z Repliką Oryginalną Matki Boskiej Lujańskiej – Królowej Argentyny (od 1984 roku). Mszę św. przewodniczy Ks. Jose Daniel Blanchoud – Rektor Bazyliki MB z Lujan – Argentyna (w j. hiszpańskim), Ks. Edward Nowakowski – Proboszcz.  Słowo Boże tłumaczy O. Jerzy Twaróg – rektor pmk. 

W Uroczystości wzięli udział: Prezes Fundacji Argentyńskiej: Ricardo Fernandez Nuńez, Sekretarz Prezesa Fundacji Argentyńskiej: Joanna Klimkowska, Ambasador Argentyny w Polsce – Pani Anna Maria Ramirez, Sekretarz Ambasady Argentyńskiej: Miguel Angel Cuńa, Sekretarz Ambasadr Argentyny w Polsce: Ludmiła Fiedorowicz z małonkiem, Gustavo Tomasini z małżonką, Ambasador Chile w Polsce: Julio Bravo z małżonką, Ambasador Urugwaju w Polsce: Pablo Scheiner Correa z małżonką, Przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i Kraje Bałtyckie: Carlos Pinerua z małżonką Hafiza Richiany, Generał Dyw. Pil. Dr Mieczysław Walentynowicz z małżonką Bożeną.

Po zakończonych Uroczystościach - Obiad na plebani z zaproszonymi gośćmi i kapłanami.

Wyjazd do Żelazowej Woli – Dom rodzinny Fryderyka Chopina.

Niepokalanów – Sanktuarium MB Niepokalanej i św. O. Maksymiliana Kolbe – Kaplica Adoracji: Światowe Centrum Modlitwy o Pokój na świecie.

Powrót do Warszawy.

 

13 MAJA /PONIEDZIAŁEK/ - Wyjazd z Warszawy do Częstochowy – Narodowe Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej – Królowej Polski. 

Zwiedzanie Muzeum – Scarbca Jasnogórskiego z Ks. Biskupem Antonim Długoszem.

Msza św. przed Obrazem Czarnej Madonny: godz. 12.00 – przewodniczył Ks. Jose Daniel Blanchoud – Rektor Bazyliki MB z Lujan, Ks. Edward Nowakowski i O. Jerzy Twaróg. We Mszy św. wzięła udział Pani Ambasador Argentyny w Polsce – Anna Maria Ramirez, oraz Sekretarz Ambasady Argentyńskiej: Miguel Angel Cuńa.

Wywiad dla TV i Radia „Jasna Góra”.

Obiad u Sióstr Albertynek w Częstochowie na zaproszenie Ks. Bpa Antoniego Długosza, który towarzyszył w czasie całego pobytu w Częstochowie.

Wyjazd do Sanktuarium Maryjnego OO. Dominikanów w Gidlach.

Przejazd z Częstochowy do Kalwarii Zebrzydowskiej (Sanktuarium Matki Boskiej Kalwaryjskiej i Męki Pańskiej) – Klasztor OO. Bernardynów (zakwaterowanie).

 

14 MAJA /WTOREK/ - Wyjazd z Kalwarii do Krakowa (godz.7.30)  Msza św. (po hiszpańsku) o godz. 9.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach – przewodniczy Ks. Jose Daniel Blanchoud – Rektor Bazyliki MB z Lujan.

Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Łagiewnikach, Muzeum św. Jana Pawła II oraz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (nowe) w Łagiewnikach.

Obiad u Państwa: Teresa i Robert Kękuś.

Wizyta: Klasztor OO. Bernardynów w Krakowie (pod Wawelem), zwiedzenie: Katedra na Wawelu, Groby Królewskie, Odwiedziny w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie, Kuria Metropolitarna w Krakowie, Rynek krakowski, Kościół Mariacki na Rynku Głownym w Krakowie – przewodnik: Maria Wajda.

Przejazd z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej – Klasztor OO. Bernardynów.

Kolacja w domu rodzinnym Ks. Roberta Chrząszcza – polskiego misjonarza pracującego w Rio de Janeiro (Brazylia).

 

15 MAJA /ŚRODA/ - 

Wyjazd z Kalwarii do Wadowic (godz. 7.30) – Miasto rodzinne św. Jana Pawła II. Kościół parafialny oraz Dom Papieski (zwiedzanie muzeum).

Wyjazd do Oświęcimia – Obóz koncentracyjny Auschwitz Birkenau (godz. 12.15).  Msza św. (prywatna) w klasztorze OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przyjazd do Nowego Targu – zakwaterowanie na plebanii Parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Nowym Targu. Kolacja w domu rodzinnym O. Jerzego – Imieniny Zofii Twaróg – Mamy O. Rektora PMK.

16 MAJA /CZWARTEK/ - Wyjazd z Nowego Targu do Zakopanego – stolica Tatr. Przejazd nad Morskie Oko (schronisko) dzięki uprzejmości Burmistrza Miasta Nowy Targ i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przejazd do Domu Polskich Kapłanów „Księżówka” w Zakopanem. Wyjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch. Obiad w „Księżówce” na zaproszenie Ks. Dyrektora Leszka Mirek.

Wizyta i modlitwa w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Msza św. o godz. 18.00 w Parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Nowym Targu – przewodniczy Ks. Jose Daniel Blanchoud – Rektor Bazyliki MB z Lujan z O. Jerzym Twarogiem.

Kolacja na plebani w Klikuszowej z Ks. Bp. Damianem Muskusem – Biskupem pomocniczym Archidiecezji krakowskiej (kolegą kursowym O. Jerzego Twaroga) i z kapłanami dekanatu nowotarskiego.

17 MAJA /PIĄTEK/ - Wizyta kościołów parafialnych w Nowym Targu: św. Katarzyny i św. Jana Pawła II. Spotkanie z Ks. Henrykiem Paśko Proboszczem Kościoła Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu.  Wyjazd z Nowego Targu do Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej – Królowej Podhala i Tatr. Msza św. w Sanktuarium Maryjnym – 99° Urodziny św. Jana Pawła II (18 maja 1920) . Wizyta w domu rodzinnym O. Olafa Bochnaka – odwiedziny Mamy: Julia Bochnak. Wizyta Kościołów w Sieniawie: Niepokalanego Serca NMP i św. Antoniego z Padwy. Przyjazd do Nowego Targu: obiad w domu rodzinnym O. Jerzego Twaroga. Modlitwa na cmentarzu nowotarskim przy grobie śp. Jerzego Twaroga – brata O. Jerzego: rektora pmk. Przejazd przez Podhale: Niedzica, Dębno. Kolacja na plebani Parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.    

18 MAJA /SOBOTA/ -  Wyjazd z Nowego Targu do Krakowa. Spotkanie z Ks. Kardynałem Stanisławem Dziwiszem – sekretarzem Św. Jana Pawła II w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Ks. Kardynał przekazał dla Bazyliki w Lujan na ręce Ks. Jose Daniela Blanchoud Relikwie św. Jana Pawła II (kropla krwi). Spotkanie w Łagiewnikach w Klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z Siostrą Damaris Wójcicką, która przekazała dla Bazyliki w Lujan na ręce Ks. Jose Daniela Blanchoud pozłacany relikwiarz „Iskra Miłosierdzia” z relikwiami św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Msza św. w Klasztorze OO. Bernardynów w Kaplicy MB Sokalskiej. Przejazd do Nowego Targu.  Odpoczynek (rodzinny) na bacówce – Kowaniec (Gorce) - gril w górach.

19 MAJA /NIEDZIELA/ - Uroczystość Patronalna Matki Boskiej Lujańskiej w Kościele Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu – gdzie znajduje się Replika Oryginalna Matki Boskiej Lujańskiej – Królowej Argentyny, którą poświęcił Ojciec Święty Jan Pawł II dnia 8 maja 2000 roku w kaplicy prywatnej na Watykanie.  Mszę św. przewodniczył Ks. Jose Daniel Blanchoud – Rektor Bazyliki MB z Lujan – Argentyna wraz z Proboszczem Ks. Henrykiem Paśko. Słowo Boże tłumaczył O. Jerzy Twaróg – rektor PMK.  Obiad w domu rodzinnym O. Jerzego w Nowym Targu. Wyjazd z Nowego Targu do Krakowa. Przejazd z Krakowa do Warszawy  (Pociąg PKP „Pendolino”: wyjazd godz.14.57 – przyjazd godz.17.20).

Wizyta w Łazienkach Królewskich w Warszawie.  Kolacja pożegnalna.

 

20 MAJA /PONIEDZIAŁEK/ - Odlot z Warszawy do Rzymu: Godz. 12.05

Przylot do Rzymu: Godz. 14.25. Zakwaterowanie w Kurii Generalnej OO. Franciszkanów (OFM – Braci Mniejszych) w Rzymie – dzięki gościnności O. Tyberiusza Mąki: ekonoma kuri generalnej.

Bazylika św. Piotra – Modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II i św. Jana XXIII.

Msza św. (prywatna) w kaplicy Kurii Generalnej.

21 MAJA /WTOREK/ -  Msza św. w Kaplicy Św. Marty z Papieżem Franciszkiem – godz. 7.00.  Spotkanie prywatne z Ojcem Świętym.

22 MAJA /ŚRODA/ -  Odlot z Rzymu do Buenos Aires: godz. 1.00 am.

                                      Przylot do Buenos Aires: godz. 11.00 am.

 

*************************

 

O. Jose Daniel Blanchoud – Rektor Bazyliki Matki Bożej z Lujan i O. Jerzy Twaróg 

Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie

składają serdeczne Bóg zapłać:

 

******************

 

 • Ojcu Świętemu Papieżowi Franciszkowi za wspólną Mszę św. w Kaplicy u św. Marty w Watykanie i prywatne spotkanie
 • Ks. Prałatowi Edwardowi Nowakowskiemu – Proboszczowi Parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie (Ursynów) za zaproszenie i zorganizowanie pobytu w Polsce
 • Kapłanom pracującym w Parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie (Ursynów)
 • Ambasadzie Argentyńskiej w Polsce
 • Kardynałowi Kazimierzowi Nyczowi – Metropolicie Warszawskiemu
 • Kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi z Krakowa
 • Ks. Biskupowi Antoniemu Długoszowi z Częstochowy
 • Ks. Biskupowi Damianowi Muskus z Krakowa
 • Siostrom Albertynkom w Częstochowie
 • Siostrom Matki Bożej Miłosierdzia z Łagiewnik (Krakowa)
 • OO. Bernardynom w Kalwarii Zebrzydowskiej
 • Ks. Dr Jackowi Pietruszka Dyrektorowi Domu św. Jana Pawła II w Wadowicach
 • Ks. Dziekanowi Stanisławowi Strojkowi – Proboszczowi Parafii NSPJ w Nowym Targu
 • Kapłanom pracującym w Parafii NSPJ w Nowym Targu
 • Ks. Henrykowi Paśko – Proboszczowi Parafii św. Jadwigi w Nowym Targu
 • Ks. Leszkowi Mirek – Dyrektorowi Księżówki w Zakopanem
 • O. Tyberiuszowi Mąka – ekonomowi w Kurii Generalnej w Rzymie
 • Rodzicom O. Jerzego:  Zofii i Antoniemu Twaróg z Nowego Targu
 • Państwu: Teresie i Robertowi Kękuś z Krakowa
 • Burmistrzowi Miasta Nowy Targ – Panu Grzegorzowi Watycha
 • Dyrektorowi Tatrzańskiego Parku Narodowego
 • Pani Jadwidze Sójka z Nowego Targu
 • Panom: Beto Alberto Mejia i Tari Regiz Vito Cardozo Tambo (Boliwijczycy) za powitanie w Nowym Targu

https://www.youtube.com/watch?v=D0GDRGW0Bwk&t=40s