FLORIBETH DE FATIMA MORA DIAZ W PIELGRZYMCE WIARY W OJCZYŹNIE PAPIEŻA FRANCISZKA – ARGENTYNIE (8 – 16 PAŹDZIERNIK 2018)

Dodano 20.10.2018

FLORIBETH  DE  FATIMA  MORA  DIAZ  W PIELGRZYMCE WIARY W OJCZYŹNIE PAPIEŻA FRANCISZKA – ARGENTYNIE (8 – 16 PAŹDZIERNIK 2018)

W dziękczynieniu Bogu za cud udzrowienia za wsztawiennictwem św. Jana Pawła II, niosę  świadectwo wiary do całego świata...” – to słowa Pani Floribeth Mora Diaz.  

W dniach od 8 – 16 października 2018 roku ziemia argentyńska gościła Panią Floribeth de Fatima Mora Diaz z Costa Rica, której towarzyszył jej syn – Keynner. Cudownie uzdrowiona przez Boga, za wstawiennictwem św. Jana Pawła II z nieuleczalnej choroby (tętniak mózgu) Pani Floribeth przyjechała do Argentyny, ojczyzny Papieża Franciszka z okazji 40 rocznicy wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16. X . 1978 – 2018) na zaproszenie Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie, której siedziba znajduje się w Polskim Ośrodku Katolickim OO. Franciszkanów (Bernardynów) w Martin Coronado – polskim Maciaszkowie.W czasie pobytu w Ojczyźnie Papieża Franciszka towarzyszył jej O. Jerzy Jacek Twaróg – Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie, który szczegółowo przygotował program pobytu dla Gościa z Costa Rica.

Z okazji 40 Rocznicy wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową z obecnością Pani Floribeth Mora Diaz  w Argentynie, okolicznościowy list ze słowami duchowej łączności i błogosławieństwem dla Argentyńczyków i Polaków mieszkających w Argentynie, przesłał na ręce Rektora PMK O. Jerzego Twaroga – J.E. Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, który przez prawie 40 lat był osobistym sekretarzem Św. Jana Pawła II. Słowa Jego Eminencji były odczytywane w czasie uroczystości jubileuszowych we wszystkich świątyniach, w miastach które odwiedziła Pani Diaz.

Swoją duchową pielgrzymkę, Pani Diaz rozpoczęła od malowniczej prowincji Misiones, gdzie uczestniczyła w Eucharystach i przedstawiała swoje świadectwo cudownego uzdrowienia za wsztawiennictwem Papieża Polaka. 

Pierwsze świadectwo Pani Floribeth wygłosiła w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w mieście Wanda (9.X.). Uroczystej Eucharystii przewodniczył Ks. Proboszcz Carlos Rene Amaro, O. Sylwan Jędryka ofm – proboszcz z Puerto Libertad oraz O. Jerzy Twaróg,  który wygłosił okolicznościowe kazanie.

Drugim miastem było Puerto Iguazu (10.X.), gdzie spotkała się z wiernymi w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Mszę św. przewodniczył Ks. Leandro Javier Rissmöller – wikariusz generalny diecezji Iguazu wraz z obecnymi kapłanami. Po zakończonej Eucharystii O. Rektor PMK przedstawił Panią Floribeth, która następnie wygłosiła świadectwo cudownego uzdrowienia. Tego samego dnia wygłosiła swoje świadectwo, po Mszy św. we Franciszkańskiej Parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Puerto Libertad, gdzie od 2007 roku pracują polscy Bernardyni. Misjonarze z Polski  – na czele z Proboszczem O. Sylwanem Jędryką, użyczyli gościnności gościom z Costa Rica w swoim klasztorze.

W czasie pobytu w Prowincji Misiones, goście z Costa Rica mieli możność podziwiać jeden na najpiękniejszych „cudów” świata – Wodospady Iguazu.

Po powrocie do stolicy Argentyny, Pani Floribeth uczestniczyła we Mszy św. w Katedrze Metropolitarnej w Buenos Aires (12.X.), którą przewodniczył i kazanie wygłosił  Rektor PMK O. Jerzy Twaróg. W Eucharystii wziął udział O. Olaf Bochank – przełożony z Martin Coronado.  Po zakończonej Liturgii, Pani Diaz wygłosiła swoje świadectwo.

W sobotę 13 października zwiedziła miejsca związane z życiem Jorge Mario Bergoglio – Papieża Franciszka, począwszy od dzielnicy Flores, gdzie w 1936 roku przyszedł na świat Ojciec Święty i gdzie wszystko się zaczęło...... Skorzystała z „Papieskiego Autobusu” i przewodników, którzy towarzyszyli zwiedzającym.

Tego samego dnia  Pan Jan Stachnik– Konsul Honorowy RP i Przezes Związku Polaków w Argentynie wraz z Małżonką, zaprosili Panią Mora Diaz oraz O. Rektora PMK do swojego rodzinnego domu na uroczystą kolację.

Kolejnym miejscem spotkania z wiernymi (14.X.), była Duchowa Stolica Argentyny – Lujan, gdzie znajduje się Cudowna Figura Matki Boskiej. Mszę św. w Bazylice przewodniczył Rektor PMK O. Jerzy Twaróg oraz wygłosił kazanie do licznie zgromadzonych czcicieli Pani Lujańskiej. W Koncelebrze uczestniczyli: Rektor Sanktuarium Maryjnego Ks. Jose Daniel Blanchoud oraz O. Olaf Bochank – gwardian z Maciaszkowa. Po zakończonej Eucharystii Pani Floribeth wygłosiła swoje świadectwo o cudownym uzdrowieniu w 2011 roku przez Papieża Polaka. Pielgrzymi obecni w „Domu Matki Bożej” po zakończonej uroczystości mieli okazję oddać cześć i ucałować Relikwie św. Jana Pawła II (kropla krwi). Ostatnim miejscem w Lujan, była Krypta Bazyliki, gdzie znajdują się wizerunki Matki Bożej z całego świata.  Pani Diaz oddała cześć Matce Bożej z Costa Rica i MB Królowej Polski – z Jasnej Góry. W Muzeum zobaczyła pamiątki z pobytu Jana Pawła II w Lujan w 1982 roku oraz „Papieską Złotą Rożę”, którą Ojciec św. podarował Matce Bożej Lujańskiej.

Kulminacyjnem i ostatnim dniem pobytu w Argentynie, był dzień 16 październik – 40 Rocznica Wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Papieża.  Tego dnia Uroczysta Msza św. koncelebrowana odbyła się w Kościele Matki Boskiej Królowej Polski w Martin Coronado, gdzie od 1957 roku pracują polscy bernardyni. Eucharystii przewodniczył oraz Słowo Boże wygłosił J.E. Ks. Bp. Miguel Ángel D´Annibale – Ordynariusz Diecezji San Martin. W koncelebrze wzięli udział OO. Bernardyni z Maciaszkowa: O. Olaf Bochnak – przełożony, O. Jerzy Twaróg – Rektor PMK, O. Herkulan Wróbel, O. Piotr Kotyła, O. Seweryn Matyasik jak i również Ks. Kazimierz Lorencowicz (Michaelita) z El Palomar oraz Ks. Gabriel Adrian Miraz – obrządku prawosławnego z Kościoła Ukraińskiego z Buenos Aires . W homili Ks. Biskup mówił o świętości Wielkiego Polaka – św. Jana Pawła II z okazji rocznicy jego wyboru na Stolicę Piotrową oraz o wielkości MATKI -  z okazji obchodzonego w Argentynie Dnia Matki. Po Mszy św. Pani Floribeth wygłosiła ostatnie świadectwo swojego cudownego uzdrowienia, które zakończyła słowami: „Wracam do mojej ojczyzny, i wierzę że moje świadectwo dojdzie do waszych serc, niech Bóg błogosławi Argentynę, Costa Rikę, niech błogosławi Polskę i cały świat...”.

Msza św. w Maciaszkowie była nagrywana przez telewizję katolicką Argentyny - Canal 21 Orbe, która następnie była transmitowana w niedzielę 21 października. 

Przed wyjazdem z Argentyny Pani Diaz wraz z synem Keynnerem zwiedzili Muzeum Wojska Polskiego, jakie znajduje się w budynku Polskiej Szkoły Sobotniej im. Tysiąclecia Chrztu Polski w Martin Coronado.

Polacy mieszkający w Ojczyźnie Papieża Franciszka oraz Argentyńczycy składają serdeczne Bóg zapłać Pani Floribeth Mora Diaz za trud przyjazdu oraz za wzruszające świadectwa wiary wygłoszone w czasie pobytu na argentyńskiej ziemi. Dziękujemy za wielką miłość do największego z Rodu Polaków - Św. Jana Pawła II.  I niech Ten, który uprasił dla niej u Boga cud uzdrowienia, ma w sojej opiece Panią Floribeth oraz Całą Jej Rodzinę. Święty Janie Pawle II módl się za nami. 

Świadectwo Pani Floribeth Diaz wygłoszone w Maciaszkowie dnia 16 października 2018 roku:

Link:  https://www.youtube.com/watch?v=QTjgDoZrgoI&feature=youtu.be     

Masza św. z okazji 40 rocznicy wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w Kościele MB Królowej Polski w Martin Coronado - dnia 16 października 2018 roku: 

Link: https://www.youtube.com/watch?v=Qu2UfhE3Yh0